Lufta në Gaza, vritet djali 25-vjeçar i ministrit izraelit

Djali i ministrit izraelit dhe ish-shefit të ushtrisë Gandhi Eisenkot u vra në luftime në Rripin e Gazës, tha sot Benny Gantz, lider i partisë së Unitetit Kombëtar.

Anëtarët e partisë së Eisenkot dhe Gantz iu bashkuan qeverisë izraelite nën kryeministrin Benjamin Netanyahu, me formimin e një qeverie emergjente të formuar pas sulmit të 7 tetorit nga Hamasi dhe shpalljes së luftës së Izraelit ndaj lëvizjes palestineze.

Ushtria izraelite nuk dha detaje të sakta për vdekjen e 25-vjeçarit Gal Meir Eisenkot, duke thënë vetëm se ai u vra në luftime në pjesën veriore të Rripit të Gazës.

“Së bashku me gjithë Izraelin i dërgoj mbështetjen time Gandit dhe gjithë familjes së tij dhe një përqafim të madh. Ne jemi të gjithë të përkushtuar të vazhdojmë të luftojmë për kauzën e shenjtë për të cilën vdiq Gall”, tha Benny Gantz në një deklaratë.

Në një mesazh ngushëllimi, Netanyahu tha se ishte i shkatërruar nga vdekja e djalit të ministrit izraelit.

Gjithsej 89 ushtarë izraelitë janë vrarë në luftime që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas më 7 tetor, sipas forcave të armatosura izraelite.


Shtuar 7.12.2023 20:00