Lista me lojtarët që kanë kontribuar me më shumë gola dhe asistime (FOTO LAJM)

Pas një starti të ngadaltë në edicionin 2020/21, Lionel Messi është rikthyer në më të mirën e tij.

Legjenda e Barcelonës ishte i pandalshëm në fitoren 6-1 ndaj Real Sociedadit në fundjavën që shkoi, duke shënuar dy herë dhe asistoi në një.

Në vitin 2021, 33-vjeçari ka luajtur në 12 takime, ka shënuar 15 gola dhe ka dhuruar shtatë asistime.

Ai aktualisht ka një mesatare 1.83 gola për ndeshje në ligë, një sezon impresionues.

Por, Transfermarkt ka arritur të përpilojë një listë me 30 lojtarët që kanë kontribuuar më së shumti me gola për skuadrat ku luajnë:

30# Mehdi Teremi (FC Porto) – 27

Ndeshje: 37

Gola: 15

Asistime: 12

 

29# Alvaro Morata (Juventus) – 27

Ndeshje: 34

Gola: 16

Asistime: 11

28# Sekou Koita (RB Salzburg) – 27

Ndeshje: 28

Gola: 17

Asistime: 10

27# Jadon Sancho (Borussia Dortmund) – 28

Ndeshje: 31

Gola: 12

Asistime: 16

 

26# Michael Liendl (Wolfsberger) – 28

Ndeshje: 33

Gola: 15

Asistime: 13

 

25# Jean-Pierre Nsame (Young Boys) – 28

Ndeshje: 32

Gola: 20

Asistime: 8

 

24# Gerard Moreno (Villarreal) – 28

Ndeshje: 31

Gola: 20

Asistime: 8

 

23# Wout Weghorst (Wolfsburg) – 28

Ndeshje: 33

Gola: 22

Asistime: 6

22# Raphael Holzhauser (Beerschot) – 29

Ndeshje: 31

Gola: 14

Asistime: 15

 

21# Steven Berghuis (Feyenoord) – 29

Ndeshje: 34

Gola: 14

Asistime: 15

20# Luis Muriel (Atalanta) – 29

Ndeshje: 37

Gola: 20

Asistime: 9

19# Andre Silva (Eintracht Frankfurt) – 29

Ndeshje: 26

Gola: 22

Asistime: 7

 

18# Karim Benzema (Real Madrid) – 29

Ndeshje: 32

Gola: 23

Asistime: 6

17# Mohamed Salah (Liverpool) – 29

Ndeshje: 40

Gola: 25

Asistime: 4

 

16# Georgios Giakoumakis (VVV-Venlo) – 29

Ndeshje: 28

Gola: 27

Asistime: 2

 

15# Paul Onuachu (Genk) – 29

Ndeshje: 32

Gola: 27

Asistime: 2

 

14# Thomas Muller (Bayern Munich) – 30

Ndeshje: 35

Gola: 13

Asistime: 17

 

13# Marcus Rashford (Manchester United) – 30

Ndeshje: 45

Gola: 18

Asistime: 12

 

12# Donyell Malen (PSV Eindhoven) – 31

Ndeshje: 39

Gola: 23

Asistime: 8

 

12# Donyell Malen (PSV Eindhoven) – 31

Ndeshje: 39

Gola: 23

Asistime: 8

 

10# Heung-min Son (Tottenham) – 34

Ndeshje: 41

Gola: 18

Asistime: 16

9# Cristiano Ronaldo (Juventus) – 34

Ndeshje: 34

Gola: 30

Asistime: 4

 

8# Patson Daka (RB Salzburg) – 35

Ndeshje: 31

Gola: 27

Asistime: 8

 

7# Bruno Fernandes (Manchester United) – 36

Ndeshje: 45

Gola: 23

Asistime: 13

 

6# Dusan Tadic (Ajax) – 39

Ndeshje: 39

Gola: 20

Asistime: 19

5# Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 39

Ndeshje: 36

Gola: 30

Asistime: 9

4# Erling Haaland (Borussia Dortmund) – 41

Ndeshje: 31

Gola: 33

Asistime: 8

3# Lionel Messi (Barcelona) – 42

Ndeshje: 37

Gola: 29

Asistime: 13

2# Harry Kane (Tottenham) – 43

Ndeshje: 40

Gola: 27

Asistime: 16

 

1# Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 49

Ndeshje: 35

Gola: 42

Asistime: 7

 


Shtuar 22.03.2021 17:03