Lavrov: Ukraina parashtroi kushte “joreale” për paqen

Ukraina ka paraqitur kushte “joreale” për paqen, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov, raporton SkyNews.

Duke folur me gazetarët në Bali, Lavrov tha se kishte qenë në bisedime me liderët e Francës dhe Gjermanisë për konfliktin në Ukrainë përpara se të vazhdonte të akuzonte Kievin për zvarritje të çdo zgjidhjeje të mundshme.

Ai pretendoi se Ukraina po refuzonte të bisedonte me Moskën dhe kishte paraqitur kushte joreale për paqe.

Zyrtari i Kremlinit tha gjithashtu se OKB-ja kishte premtuar të lëvizë pengesat për eksportin e grurit dhe plehrave kimike ruse.

Rusia është ankuar prej kohësh për barrierat në eksportet e fermave të saj, edhe pse ato nuk janë në shënjestër të drejtpërdrejtë nga sanksionet perëndimore.

Përkundër problemeve, Lavrov tha se Rusia kishte eksportuar tashmë 10.5 milionë tonë drithë, kryesisht grurë, nga të cilat 60% kishin shkuar në Azi dhe 40% në Afrikë.

“Shpresoj se këto premtime do të përmbushen. Të paktën sekretari i përgjithshëm i OKB-së më dha garancinë e tij të betuar se kjo është një çështje prioritare për të,” shtoi ai.

Dje, autoritetet indoneziane thanë se Lavrov ishte dërguar në spital pas mbërritjes së tij në Bali për samitin e G20.

Wayan Koster, guvernatori i Balit, tha se ai ishte dërguar për një “kontroll” në Spitalin Sanglah në kryeqytetin provincial, Denpasar, dhe ishte “kthyer menjëherë”.

Tre zyrtarë të tjerë qeveritarë dhe mjekësorë indonezianë thanë gjithashtu se ai po trajtohej në ishullin turistik.

Megjithatë, ministria e jashtme ruse hodhi poshtë pretendimet se ai kishte qenë në spital si “lajm i rremë”./albeu.com