Ky njeri mbijetoi 16 orë nën sipërfaqen e Oqeanit, ja si e bëri atë (VIDEO)

Një francez 62-vjeçar mbijetoi 16 orë në varkën e tij me vela të përmbysur në Oqeanin Atlantik duke thithur pjesë të ajrit të mbetur.

Varka me vela Jeanne SOLO Sailor dërgoi një sinjal shqetësimi në orën 20:23 të së hënës, rreth 22 kilometra larg ishullit Cisargas në rajonin veriperëndimor spanjoll të Galicisë, tha roja bregdetare. Pasi një nga tre helikopterët gjeti gliderin e përmbysur, u dërgua një varkë shpëtimi me pesë zhytës.

Megjithatë, në atë kohë deti ishte shumë i trazuar për të tentuar shpëtimin, kështu që ekipi ngjiti balona për të parandaluar fundosjen e mëtejshme dhe priti deri në mëngjes.

Ai u dërgua shëndoshë e mirë në spital, por u lirua shpejt pasi nuk pësoi ndonjë lëndim të rëndë. /albeu.com/