Kryetari i Kharkiv: Absolutisht të sigurtë se do t’i mposhtim rusët

 

Kryetari i bashkisë së Kharkivit, Ihor Terekhov, i tha CNN se është “absolutisht i sigurt” se qyteti i tij do të mposht forcat ruse.

Nën rrethimin e bombardimeve të vazhdueshme ruse, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës ende po reziston dhe është në gjendje të vazhdojë jetën, tha Terekhov të martën

Granatimet nga artileria e rëndë, sulmet ajrore dhe zjarri në lagjet e banuara e kanë lënë qytetin verilindor të shkatërruar, por ai ende nuk ka rënë në duart e rusëve dhe “do të përballojë” falë ushtrisë ukrainase, këmbënguli Terekhov.

Gjatë javës së kaluar, forcat ruse kanë shënjestruar zonat e banuara në Kharkiv , duke goditur shkolla, dyqane, spitale, blloqe apartamentesh dhe kisha.

Qyteti me 1.5 milionë banorë ka nevojë për “gjithçka” nga ushqimi, ilaçet dhe rrobat e ngrohta, tha Terekhov.

Kharkiv ka qenë një nga zonat më të bombarduara në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus, me Terekhov që e quajti bombardimin e lagjeve civile një “gjenocid”.

“Çfarë mund të jetë tjetër? Nuk ka infrastrukturë ushtarake, asnjë objekt ushtarak në këto zona. Grevat po ndodhin në kopshte, shkolla, maternitete, klinika,” tha Terekhov.

“Ky nuk është një aksident. Unë mund ta kuptoj kur ka një goditje aksidentale. Por kur goditen qindra ndërtesa civile, kjo nuk është rastësi. Ky është një sulm i synuar.”

Kremlini ka mohuar të ketë shënjestruar infrastrukturën civile në Ukrainë, pavarësisht viktimave të shumta të dokumentuara.


Shtuar 8.03.2022 15:23