Kriza në Afganistan: Talebanët vrasin 20 civilë në Luginën Panjshir

BBC ka mësuar se të paktën 20 civilë janë vrarë në Luginën Panjshir të Afganistanit, e cila ka parë luftime mes talebanëve dhe forcave opozitare. Komunikimet janë ndërprerë në luginë, duke e bërë raportimin të vështirë, por BBC ka dëshmi të vrasjeve nga talebanët, pavarësisht premtimeve për përmbajtje.

Një nga viktimat ishte një tregtar i quajtur Abdul Sami, baba i dy fëmijëve.

Lugina Panjshir ka qenë prej kohësh një pikë qendrore për rezistencën në Afganistan. Nën komandantin e opozitës Ahmad Shah Massoud, rajoni zmbrapsi si forcat sovjetike ashtu edhe talebanët. Majat malore rrethojnë luginën duke e bërë të vështirë për këdo që përpiqet ta pushtojë atë.

I biri i Massoud, Ahmad, udhëhoqi rezistencën kundër talebanëve herën e dytë që ata morën kontrollin e Afganistanit, por javën e kaluar grupi militant shpalli fitoren, duke postuar pamjet e luftëtarëve të tyre duke ngritur flamurin taleban.

Forcat e rezistencës janë zotuar të luftojnë, me Ahmad Massoud duke bërë thirrje për një “kryengritje kombëtare” kundër talebanëve.

Tani vëmendja po kthehet në atë që ndodh më pas në Panjshir, si kudo në Afganistan, me talebanët përsëri në krye./albeu.com


Shtuar 13.09.2021 18:50