Kriza ekonomike, protestuesit në Sri Lanka djegin shtëpitë e kryeministrit të dorëhequr, ministrave dhe deputetëve

Turmat e zemëruara në Sri Lanka kanë djegur disa shtëpi që i përkisnin Rajapaksasve në pushtet dhe deputetëve, pasi ata u sulmuan nga mbështetësit e qeverisë.

Dhuna mbylli një ditë trazirash që dhanë dorëheqjen e kryeministrit Mahinda Rajapaksa mes protestave masive kundër trajtimit të krizës ekonomike nga qeveria e tij.

Por nuk arriti të qetësonte demonstruesit, të cilët u përpoqën të sulmonin rezidencën e tij zyrtare ndërsa ai ishte i izoluar brenda.

Shtatë persona kanë vdekur dhe më shumë se 190 janë plagosur që nga e hëna.

Një shtetrrethimi në të gjithë ishullin është zgjatur deri në mëngjesin e së mërkurës pasi autoritetet kërkojnë të shuajnë dhunën.

Shumë janë ende duke bërë thirrje që presidenti Gotabaya Rajapaksa, vëllai i Mahinda, të largohet nga detyra, pas javëve të përshkallëzimit të demonstratave për rritjen e çmimeve dhe ndërprerjet e energjisë elektrike që nga muaji i kaluar.

Të hënën, mbështetësit e qeverisë u përleshën dhunshëm me protestuesit në kryeqytetin Colombo jashtë rezidencës së Temple Trees të Mahinda Rajapaksa dhe më pas në vendin kryesor të protestës në Galle Face Green.

Policia dhe skuadrat e trazirave hodhën gaz lotsjellës dhe topa uji ndaj mbështetësve të qeverisë pasi ata shkelën linjat e policisë dhe sulmuan protestuesit duke përdorur shkopinj dhe shtylla.

Demonstruesit e zemëruar u hakmorrën, duke sulmuar mbështetësit e qeverisë dhe duke synuar deputetët e partisë në pushtet.

Ndërsa nata ra, turma protestuesish në të gjithë vendin dogjën shtëpitë që i përkisnin Rajapaksas, ministrave dhe deputetëve të ndryshëm. Kjo përfshinte një shtëpi të kthyer në një muze të diskutueshëm nga Rajapaksas në fshatin stërgjyshër të familjes në Hambantota në jug të Sri Lankës.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan shtëpitë e mbështjella me flakë ndërsa njerëzit brohoritnin.

 

Në zona të tjera të Colombos, tensionet mbetën të larta. Burra të armatosur me shkopinj dhe shufra kishin vendosur blloqe rrugore në rrugët që të çonin në dhe nga aeroporti, dhe forcat e policisë dhe të sigurisë nuk shihen askund.

Sri Lanka po përballet me krizën e saj më të keqe ekonomike që nga fitimi i pavarësisë nga Britania në vitin 1948 dhe njerëzit janë të zemëruar sepse kostoja e jetesës është bërë e papërballueshme.

Rezervat valutore të vendit praktikisht janë tharë dhe njerëzit nuk mund të përballojnë më sende thelbësore, duke përfshirë ushqimin, ilaçet dhe karburantin.

Qeveria ka kërkuar ndihmë urgjente financiare dhe fajëson pandeminë Covid, e cila vetëm vrau tregtinë turistike të Sri Lankës, një nga fituesit më të mëdhenj të valutës së huaj. Por shumë ekspertë thonë se faji është edhe keqmenaxhimi ekonomik./albeu.com