Kriza e drithrave, Erion Braçe bën paralajmërimin: Ore jeni në terezi apo jo?!

Ish zëvendës kryeministri, Erion Braçe ka reaguar ashpër ditën e sotme duke i bërë thirrje qeverisë që të reagojë sa më shpejt për të nxitur prodhimin vendas për drithërat sa një ditë të mos jetë vonë.

Braçe i referohet krizës së drithërave që ka shkarkuar lufta në Ukrainë, teksa shkruan:

DEGJON KUSH NE KETE VEND?
DO VIJOJME ME PANAIRE KOTI
APO DO PRODHOJME PER BUKE E USHQIM?
Gjithe bota po dridhet nga
KATASTROFA E USHQIMIT!
Ne kenaqemi me JONXHEN NE PANAIR!
Eeej a jeni ne terezi apo jo?
Lexoni e degjoni;
Lufta e nje fashisti po sjell nje dem afatgjate mbi ushqimin, tregjet e dritherave dhe farerave vajore, JETIKE!
Dhe kjo eshte goditja e trete;
Pandemia, Ndryshimet Klimatike, LUFTA!
Gjithe bota i eshte kthyer prodhimit vendas se pari, fshatit e bujqesise;
NE? NE I BEJME FSHATIT PANAIRE!
Nuk di!
Buka, ushqimi nuk behet ne panaire por ne fusha dhe ne kohen e vet!
Urdheroni, eshte koha e MISRIT;
KEMI SHTUAR NDONJE DYNYM APO VITIN TJETER?
DHE VITI TJETER PER MISRIN NIS NE MAJ!
Kaq rende jemi!.albeu.com

Shtuar 20.05.2022 21:38