Kremlini: Bisedimet e paqes nuk kanë gjasa të rifillojnë pas kapitullimit të Mariupolit

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës nuk po përparojnë dhe me shumë gjasa nuk do të rifillojnë pas “kapitullimit” të ushtrisë ukrainase nga fabrika e çelikut Azovstal, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Negociatat nuk po përparojnë vërtet. Ne shohim një mungesë të plotë dëshire midis negociatorëve ukrainas për të vazhduar këtë proces,” e citoi atë të thoshte agjencia e lajmeve Interfax.

Ai tha se nuk kishte asnjë dyshim që luftëtarët që u larguan nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupolit ishin dorëzuar.

“Përkufizimi është i paqartë: ata që u strehuan, ushtarët që u strehuan në territorin e Azovstal, ata po hedhin armët dhe po dorëzohen”, shtoi ai, sipas Interfax.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se luftëtarët mund të shkëmbehen me të burgosur rusë, por asnjë detaj i ndonjë marrëveshjeje mes dy palëve nuk është bërë publike. Luftëtarët janë dërguar në zonat e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore.

Peskov tha se çështja e gjykimit të ushtarëve të kapur në një gjykatë ushtarake, qoftë për krime të dyshuara lufte ose për të qenë siç i quan Rusia naziste, ishte “një pyetje për ushtrinë”.