Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike në Detin Lindor

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në brigjet e saj lindore, ka konfirmuar ushtria e Koresë së Jugut.

Japonia gjithashtu raportoi se një objekt u qëllua dhe se mund të ketë qenë një raketë balistike.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga e ka quajtur nisjen “skandaloze” duke thënë se kërcënon paqen dhe sigurinë në rajon.

Ky është testi i dytë i armëve që Koreja e Veriut ka kryer këtë javë, me të parën një raketë lundrimi.

Nuk është e qartë saktësisht se ku ishin destinuar raketat balistike ose distanca e tyre e fluturimit, por Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut tha se ushtria e saj po mbante “një qëndrim të gatishmërisë së plotë në bashkëpunim të ngushtë me SHBA”.

Testet e raketave balistike bien ndesh me rezolutat e OKB -së të krijuara për të frenuar aktivitetet bërthamore të Veriut./albeu.com