Këto janë ushqimet më të mirë për trurin

Është fakt që ajo që ha ndikon në trupin tend, por edhe në mendjen dhe humorin tënd. Kur konsumoni ushqime që ndërhyjnë në funksionimin e duhur të trupit dhe trurit, atëherë kjo shkakton “mjegullën e trurit”, e cila mund të ngadalësojë reflekset dhe të zvogëlojë aftësinë e qartësisë. Pra, le të shohim se si mund ta heqni qafe atë duke ndryshuar dietën tuaj.

Proteinat

Padyshim, mëngjesi është thelbësor, pasi gjendja shpirtërore dhe funksioni metabolik i trupit varen prej tij. Proteina përbëhet nga aminoacide të rëndësishme që forcojnë muskujt, organet dhe hormonet e njeriut. Ato gjithashtu ndihmojnë në prodhimin e serotoninës dhe dopaminës, hormone që kontrollojnë gjendjen shpirtërore dhe kujtesën. Në mëngjes ne priremi të konsumojmë më shumë karbohidrate dhe ushqime që përmbajnë shumë sheqer, duke rezultuar në marrjen e reduktuar të proteinave, e cila është e gabuar. Pra, nëse doni të përvetësoni zakone më të shëndetshme, atëherë bëni një zhvendosje në vaktet proteinike dhe zgjidhni vezët, kosin, produktet e qumështit dhe arrat e papërpunuara, infrmon albeu.com.

Probiotikët

Probiotikët janë baktere të gjalla dhe maja, të cilat quhen mikroorganizma “të mira”, sepse përfitojnë nga trupi dhe veçanërisht nga sistemi i tretjes. Probiotikët që gjenden në disa ushqime dhe shtesa janë të ngjashme me probiotikët që gjenden normalisht në zorrën tonë.

Vitamina B

Vitamina B mbush trupin dhe trupin me energji dhe rrit metabolizmin. Vetëm trupi ynë nuk e ruan vitaminën B, duke rezultuar në lodhje dhe konfuzion të shtuar, prandaj këshillohet ta merrni atë përmes ushqimeve të përshtatshme, informon albeu.com. Mund të jetë mjaft i fortë, veçanërisht gjatë mëngjesit, kur trupi ka nevojë për ushqime të forta që do të aktivizojnë sistemin imunitar. Këto përfshijnë spinaq, perime jeshile, fasule, bukë integrale, vezë dhe qumësht.

Çokollata e zezë

Sa më e lartë të jetë përmbajtja e çokollatës në kakao, aq më mirë. Çokollata e zezë përmban flavonoide. Është një lloj përbërësi antioksidant, i cili rrit qarkullimin e gjakut, transporton më shumë oksigjen në tru dhe krijon një gjendje shpirtërore dhe psikologji të këndshme. Kakaoja gjithashtu ka një sasi të vogël të kafeinës, e cila siguron energji dhe lufton çdo model negativ në tru. Ndryshe nga çokollata e qumështit ose çokollata e bardhë, çokollata e zezë ka shumë më pak sheqer. Në të njëjtën kohë, ndryshimi gjendet në faktin se çokollata e zezë ka më shumë magnez, i cili ndihmon në relaksimin e muskujve dhe prodhimin e dopaminës – hormonin e gëzimit, informon albeu.com.

Acidet yndyrore omega-3

Ushqimet që përmbajnë acide yndyrore omega-3 janë ato që sigurojnë funksionim afatgjatë të qetë të trurit. Ushqime të tilla janë salmoni, toni, sardelet, trofta, skumbri dhe harenga. Peshku dhe veçanërisht peshku yndyror janë superushqimi më klasik për qartësi dhe shmangien e plakjes së qelizave të trurit. Për të arritur rezultate të dobishme, përfshini peshkun në dietën tuaj më shumë se 3 herë në javë./albeu.com