“Jam i gatshëm të vdes”, ish-presidenti ukrainas mesazh botës: Mos i besoni Putinit

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se bota nuk duhet t’i besojë informacioneve që presidenti rus Vladmir Putin dhe zyra e tij po transmetojnë në lidhje me negociatat me Ukrainën pas pushtimit të vendit.

“Dua t’ju kërkoj të gjithë shikuesve të CNN, të gjithë njerëzve të botës: Ju lutem mos i besoni Putinit. Dhe dy, mos kini frikë nga Putini”, tha Poroshenko tha nga Kievi në një intervistë për CNN.

Kremlini tha të shtunën se Putin urdhëroi të premten ndalimin e avancimit të ushtrisë ruse në Ukrainë në pritje të negociatave, por operacionet rifilluan pasi qeveria në Kiev dyshohet se refuzoi bisedimet. Një këshilltar presidencial ukrainas mohoi në orët e para të së shtunës se Ukraina kishte refuzuar të negocionte.

Poroshenko u pyet për refuzimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të pranuar një ofertë nga Shtetet e Bashkuara për evakuim nga kryeqyteti Kiev, sipas ambasadës së Ukrainës në Britani.

“Unë mendoj se tani është një moment vendimtar për kombin tim. Dhe çdo person merr një vendim për veten e tij,” tha Poroshenko për vendimin e presidentit aktual.

Ai tha gjithashtu se është i gatshëm të vdesë nëse është e nevojshme dhe është krenar për popullin dhe vendin e tij.

“Nëse jam gati, për fat të keq, po. Unë e urrej idenë për të qenë vendi im i pushtuar dhe mendoj se ne duhet të bëjmë më të mirën për të mbrojtur kombin, për ta mbrojtur kundër agresorit rus”, tha ai, duke treguar trupat mbrojtëse pas tij, të gjithë të rinjtë dhe të moshuarit e kuptojnë plotësisht se ne e kemi këtë rrezik.

“Pjesa më e madhe kanë vendosur të marrin pushkën dhe për të mbrojtur kombin. Jam krenar për këta njerëz. Jam krenar për këtë vend. Dhe jam krenar që jam ukrainas,” tha ai./albeu.com

Shtuar 26.02.2022 16:59