Ja cilat janë 4 sëmundjet që kurojnë bajamet e shtypura në ujë!

Mjekësia tradicionale kineze thotë se është shumë e rëndësishme që bajamet të zhyten në ujë brenda natës dhe më pas t’i hani të qëruara në mëngjes.

Bajamet përmbajnë një frenues të enzimës (një molekulë që lidhet me enzimat dhe zvogëlon aktivitetin e tyre), dhe inaktivohet kur bajamet zhyten në ujë.

Ky frenues, i cili ndodhet në lëvozhgën e hollë të jashtme të bajameve, parandalon trupin tuaj nga thithja e të gjithë përbërësve të mirë që ka ky frut arre. Prandaj, para se t’i konsumoni, zhytini në ujë brenda natës, dhe pas kësaj do t’i qëroni shumë lehtë.

Bajamet janë shumë të shijshme, por në të njëjtën kohë të shëndetshme dhe të pasura me vitamina E, zink, magnez dhe kalcium.

Vetëm 4-5 bajame janë të mjaftueshme çdo ditë për të përmirësuar shëndetin tonë dhe më shumë energji gjatë ditës.

Vendosni disa bajame të papjekura dhe të pakripura në ujë dhe i lini brenda natës. Hani ato të nesërmen në mëngjes. Ju mund ta bëni këtë recetë dhe ta konsumoni çdo ditë.

Ato janë të mira për trurin dhe funksionet e trurit, për mungesën e energjisë, për rregullimin e kolesterolit, për presionin dhe për kockat.

Ato gjithashtu ndihmojnë në efektin e tyre anti-kancer.

Dhe përveç mbrojtjes nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ruajtjes së shëndetshme të lëkurës, hulumtimet e reja tregojnë se bajamet djegin edhe dhjamin rreth barkut.