Ishte shpallur në kërkim, ekstradohet nga Britania e Madhe shqiptari i dënuar me 21 vite burg (EMRI)

Interpol Tirana ka bërë ekstradimin nga Mbretëria e Bashkuar drejt Shqipërisë, të një personi të shumëkërkuar, i cili rezulton i dënuar me 21 vite burgim, për vrasje.

“Në vijim të bashkëpunimit me homologët, për lokalizimin, kapjen dhe ekstradimin e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar, nga specialistët e Interpol Tirana, falë koordinimit dhe bashkëpunimit me autoritetet policore të Mbretërisë së Bashkuar, u bë ekstradimi drejt Shqipërisë i shtetasit: Lekë Prendi alias Aleks Kola alias Nikolin Pacani, 42 vjeç”, njofton policia.

Gjykata e Apelit Shkodër e ka dënuar këtë shtetas me 21 vjet burgim, për veprat penale “Vrasja” e kryer në bashkëpunim, “Vjedhja me pasojë vdekjen” dhe “Armëmbajtja pa leje”./albeu.com

Shtuar 25.07.2022 15:57