“Ishte përbindësh toksik”, e arrestuar për skandalin e Qatargate, eurodeputetja greke sulmon bashkëshortin e saj

Eva Kaili duket se ndjehet e tradhtuar nga partneri i saj Francesco Giorgi, pas zbulimeve për skandalin e korrupsionit të Katargate.

“Ajo ndjehet e tradhtuar nga burri që i besonte. Nga burri me të cilin ata kishin një fëmijë së bashku, partneri i saj. Si e lejoi ai këtë “përbindësh toksik” të ishte në shtëpinë e tyre dhe të mos e informojë atë”, tha avokati i Eva Kaili, Michalis Dimitrakopoulos.

Të enjten, partneri i Eva Kaili, Francesco Giorgi, do të paraqitet para autoriteteve belge, i cili pritet të insistojë në deklaratën e tij, se ish-nënkryetarja e Parlamentit Evropian, nuk kishte përfshirjen më të vogël në këtë rast.

Ndërkohë, Spiegel Magazine i quan Zbulimet e Katargate majën e ajsbergut dhe, pasi studiuan 1.300 dokumente të brendshme, thekson se organizata e Panceri arriti të operojë, duke marrë ryshfet nga Katari, Maroku, Mauritania dhe ndoshta Arabinë Saudite.

Në të njëjtën kohë, Politico shkruan se motra e Eva Kaili, Madalena, po përpiqet të fshijë organizatën e saj joqeveritare nga regjistri i transparencës së Bashkimit Evropian. /albeu.com


Shtuar 24.01.2023 23:24