Ish-punonjësja e Facebook: Kompania ka vënë fitimin para së mirës publike

Një ish-punonjëse e Facebook ka akuzuar kompaninë se ka vënë fitimin mbi të mirën publike.

Frances Haugen, 37 vjeç, tha se mijëra dokumente që ajo kishte mbledhur dhe ndarë me Ëall Street Journal dhe zbatimin e ligjit amerikan treguan se kompania po gënjente publikun se po bënte përparim të rëndësishëm kundër urrejtjes, dhunës dhe dezinformatave.

“Gjëja që pashë në Facebook vazhdimisht ishte se kishte konflikte interesi midis asaj që ishte e mirë për publikun dhe asaj që ishte e mirë për Facebook. Dhe Facebook, pa pushim, zgjodhi të optimizohej për interesat e veta, si të fitonte më shumë para”, tha ajo.

Në një intervistë Haugen shpjegoi vendimin e saj për të folur në lidhje me funksionimin e brendshëm të Facebook, duke thënë se ishte alarmuar nga ajo që ajo i perceptonte si politikat e kompanisë që i jepnin përparësi fitimit mbi sigurinë publike.

“Versioni i Facebook që ekziston sot po copëton shoqëritë tona dhe po shkakton dhunë etnike në të gjithë botën”, tha ajo.

Haugen shtoi se ajo iu bashkua Facebook në vitin 2019 si menaxhere produktesh në ekipin e saj të integritetit qytetar, i cili u përqëndrua në çështjet që lidhen me zgjedhjet në mbarë botën, pasi kaloi më shumë se një dekadë duke punuar në industrinë e teknologjisë, përfshirë në Pinterest dhe Google.

Ajo tha se ishte dakord të merrte punën vetëm nëse mund të punonte për të ndihmuar kompaninë të luftonte dezinformatat, duke thënë se çështja ishte personale për të, ajo më parë humbi një marrëdhënie me një shoqe pasi ata ranë në komplotet në internet.

Por Haugen tha se ajo shpejt filloi të ndjente se Facebook nuk ishte i gatshëm të ndërmerrte veprimet e nevojshme për të adresuar këto çështje, edhe pse kishte mjetet. Ajo u largua nga kompania në maj të këtij viti.

“Askush në Facebook nuk është keqdashës”, tha Haugen për “60 Minutes”. Ajo tha se Mark Zuckerberg, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, “kurrë nuk ka vendosur të krijojë një platformë urrejtëse”. Por, theksoi se efektet e zgjedhjeve të kompanisë kishin qenë të rënda.

Facebook vërtetoi se mund të bënte më shumë për të adresuar këto probleme kur ndryshoi politikat e përmbajtjes për disa javë rreth zgjedhjeve amerikane të vitit 2020, tha ajo, duke shtuar se kompania i dha qëllimisht një përparësi më të ulët përmbajtjes politike në burimin e saj të lajmeve.

Por platforma shpejt u kthye në algoritmet e vjetra që vlerësonin angazhimin mbi gjithçka tjetër, pretendoi ajo, një veprim që sipas saj, kontribuoi në trazirat e 6 janarit në Capitol. Facebook gjithashtu shpërndau ekipin e integritetit qytetar pas zgjedhjeve.

“Sapo mbaruan zgjedhjet, ata i fikën ose ndryshuan cilësimet përsëri në atë që ishin më parë, për t’i dhënë përparësi rritjes mbi sigurinë. Dhe kjo me të vërtetë ndjehet si një tradhti ndaj demokracisë”, tha ajo.

Duke iu referuar ndryshimit të algoritmit, Haugen shtoi: “Facebook e ka kuptuar që nëse e ndryshojnë algoritmin për të qenë më të sigurt, njerëzit do të kalojnë më pak kohë në faqe, do të klikojnë në më pak reklama dhe Facebook do të bëjë më pak para”.

Haugen është thirrur për të dëshmuar para Kongresit të martën për studimet dhe informacione të tjera që ajo ka marrë nga koha e saj në Facebook. Ajo gjithashtu do të dalë para deputetëve dhe bashkëmoshatarëve britanikë në një datë të paspecifikuar pasi komiteti i përbashkët të shqyrtojë projekt -ligjin e sigurisë në internet, i cili imponon një detyrë të kujdesit ndaj kompanive të mediave sociale për të protestuar ndaj përdoruesve nga përmbajtja e dëmshme, e konfirmuar të hënën se ajo do të jepte dëshmi.

Në vitin 2019, Facebook u gjobit me 5 miliardë dollarë nga Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA për “mashtrimin” e përdoruesve në lidhje me aftësinë e tij për të mbajtur informacionin personal privat, pas një hetimi njëvjeçar mbi shkeljen e të dhënave të Cambridge Analytica, ku një analizë në Mbretërinë e Bashkuar firma mblodhi miliona profile në Facebook të votuesve amerikanë./albeu.com

 


Shtuar 4.10.2021 21:44