Irani në këmbë për shaminë, shkon në 36 numri i viktimave në protesta

Ka shkuar në 36 numri i viktimave në protestat në iran të nisura nnga vdekja e 22 vjecares mahsa amina, që u arrestua nga e ashtëquajtura policia e moralit pasi nuk e kishte vënë hixhabin e saj sic duhej sipas tyre.

Pamjet e publikuara tregojnë protestuesit duke djegur imazhet e liderit suprem Ali Khamenei dhe komandantit të ndjerë të Gardës Revolucionare Qassem Soleimani. Teksa edhe gratë dhe vajzat kanë djegur shamitë e tyre mbuluese në shenjë revolte.

Si kundërpërgjigje, forcat e sigurisë kanë qëlluar pa dallim me armë, dhe kanë përdorur gaz lotsjellës thaAmnesty International dhe grupe të tjera të të drejtave të njeriut.

Demonstruesit kanë hedhur gurë ndaj tyre, u kanë vënë zjarrin makinave të policisë dhe kanë brohoritur parulla anti-qeveritare,

Për vdekjen e Amini, ka reaguar edhe presidenti ebraim raisi , i cili tha se përgjegjësia tani është në duart e gjyqësorit.

“Nëse vdekja e saj ishte për shkak të neglizhencës së mjekëve, patjetër do të hetohet dhe unë premtoj se do ta ndjek këtë çështje”, tha ai, por protestuesit nuk e besojnë aspak versionin e tij dhe të autoriteteve./tch