Imazhet satelitore nxjerrin zbuluar anijet ruse, ja si vidhet ushqimi ukrainas

Imazhet satelitore kanë fotografuar disa anije ruse të cilat ishin ngarkuar me grurë të vjedhur ukrainas.

Këto imazhe vijnë në një kohë që presidenti rus Vladimir Putin, vazhdon të shantazhojë botën duke shkaktuar mungesë të qëllimshme ushqimore, shkruan DailyMail.

Fotot ajrore të marra në portin e Krimesë të Sevastopolit tregojnë dy anije transportuese me flamur rus që ankorohen dhe ngarkohen pranë kapanoneve të mëdha.

Fotot, të marra nga Maxar Technologies këtë muaj, tregojnë Matros Pozynich dhe Matros Koshka në port ndërsa kapanonet derdhin ushqimin në një vend të hapur. Sakaq shihet se të dyja anijet tani janë larguar nga porti.

Kujtojmë se Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për ‘vjedhje graduale’ të furnizimeve ushqimore, pavarësisht se në Ukrainë i druhen një krize globale të grurit si rezultat i mungesave.

Ekziston frika se një krizë e tillë mund të shkaktojë një valë tjetër migrimi, pasi afrikanët përpiqen me dëshpërim të lëvizin në Evropë.