I dënuar me 4 vite burg, arrestohet këngëtari i njohur, strehohej te menaxheri shqiptar

Këngëtari Niko Pandetta, emri i vërtetë Vincenzo, një traper neomelodik 31-vjeçar, u arrestua në Milano mëngjesin e së mërkurës pas një urdhri arresti për shpërndarje droge dhe evazion.

Artisti, nipi i bosit të Catanias, Turi Cappello, ditët e fundit kishte reklamuar në rrjetet sociale lajmin e dënimit të tij përfundimtar, në Gjykatën e Lartë, me katër vjet burgim për trafik droge, duke shkruar se ai ishte “mësuar me hapësira të ngushta” dhe “shtëpi të vogla, qeli”. Më pas, megjithatë, ai i ishte shmangur urdhrit të arrestit.

Agjentët e skuadrës së lëvizshme milaneze, të koordinuar nga Marco Calì dhe zyrtari Nicola Lelario, e vunë në gjurmët e tij të mërkurën në mëngjes në lagjen Quarto Oggiaro, ku e njoftuan për urdhrin e burgut. Pandetta, vite më parë, i kishte kushtuar një këngë xhaxhait të tij Salvatore Cappello, një shef i Catania-s, i cili ka qenë i vetmuar me 41-bis që nga viti 1993, duke thënë më vonë se i vjen keq që e ka shkruar atë. Hetimi i mëpasshëm për tregtimin e drogës ka të bëjë me një turne droge midis Siçilisë dhe Kalabrisë.

Në ditët që nuk gjendej nga policia, reperi strehohej nga menaxheri i tij, një 33-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili ndodhej me të kur u arrestua.