Humbjet e territoreve, Zelensky shkarkon kreun e forcave speciale në Donbass

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka zëvendësuar një oficer të lartë ushtarak në pjesën lindore të vendit.

Ky vendim ka ardhur pas humbjeve të mëdha të territorit të pushtuar nga forcat ruse.

Me dekret të tij, kreu i shtetit shkarkoi Hryhori Halakhan dhe emëroi Viktor Horenko në vend të tij. Gjeneralmajor Hallahan, 44 vjeç, ka qenë kreu i forcave speciale në rajonet Donetsk dhe Lugansk që nga gushti 2020.

Pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt, Ukraina humbi plotësisht kontrollin e rajonit të Luhanskut. Rreth 50% e rajonit fqinj Donetsk është pushtuar nga ushtria ruse. Para pushtimit, 30% e territorit të rajonit kontrollohej nga separatistët pro-rusë.

Kohët e fundit Zelensky pranoi se Kievi ka humbur kontrollin e 20% të territorit ukrainas. Shtabi i përgjithshëm në Kiev pranoi gjithashtu se dje njësitë ruse shënuan suksese në termocentralin e linjitit Burlehirsk në Donetsk, të cilin e kishin rrethuar për disa ditë. Stafi ukrainas siguroi megjithatë se sulmet në drejtim të qyteteve Bakhmut dhe Shiversk u zmbrapsën.