Covid përparon me shpejtësi, mësoni sa janë rastet e reja dhe sa humbën jetën

Raportohen 534 raste të reja me Covid në 24 orët e fundit dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit.

Raportimin e bëri Ministria e Shëndetësisë, e cila kishte edhe një mesazh për të pavaksinuarit ku ju bën thirrje të vaksinohen sa më shpejtë për të shmangur fatalitetet nga Covid.

Mesazhi i ministrisë:

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4262 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 534 qytetarë, në këto bashki:

177 raste në Tiranë, 49 në Shkodër, 39 në Vlorë, 24 në Lezhë, 21 në Sarandë, nga 17 raste në Pogradec, Krujë, nga 15 raste në Elbasan, Fier, 12 në Vau i Dejës, nga 11 raste në Malësi e Madhe, Lushnje, 10 në Durrës, nga 9 raste në Kamëz, Berat, nga 8 raste në Kurbin, Kavajë, nga 7 raste në Gjirokastër, Kolonjë, nga 6 raste në Mat, Divjakë, Korçë, Gramsh, nga 5 raste në Dimal, Kukës, nga 4 raste në Has, Shijak, Mallakastër, nga 3 raste në Pukë, Dibër, Memaliaj, nga 2 raste në Kuçovë, Përmet, nga 1 rast në Tropojë, Mirditë, Rrogozhinë, Këlcyrë, Tepelenë, Devoll, Skrapar, Poliçan, Cerrik.

Aktualisht janë 5573 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 81 pacientë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një qytetar 65 vjeç nga Vlora. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Janë shëruar 89 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 131,273 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 534

Të shëruar në 24 orë 89

Të shtruar në spitale 81

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 4262

Testime totale 996,494

Raste pozitive 139,324

Raste të shëruara 131,273

Raste Aktive 5573

Humbje jete 2,478

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2138

Shkodër 911

Vlorë 531

Fier 464

Durrës 328

Elbasan 267

Lezhë 261

Berat 195

Gjirokastër 168

Korçë 135

Kukës 101

Dibër 74

/albeu.com


Shtuar 22.08.2021 17:19

Tags: