“Heshtja nuk është një opsion”, The Times: Krimi i organizuar ka pushtuar periferinë e Liverpool-it

Duket se Mbretëria e Bashkuar “zien” nga krimi i organizuar dhe bandat e trafikut të drogës.

“Trafikantë droge, njerëz me biçikleta elektronike, armë të shitura për 150 dhe prindër shumë të frikësuar për t’i lënë fëmijët e tyre të luajnë jashtë”, shkruan The Times ndërsa i kushton një analizë të gjatë situatës dhe kriminalitetit në periferi të Liverpulit.

Ka qenë vrasja e një nëntë vjeçareje e cila ka nxjerrë në dritë detaje të reja mbi mënyrën sesi familjet e zakonshme jetojnë në frikën e përditshme të krimit të organizuar.

Rreth 6 muaj më parë, Kingsheath Avenue në zonën Dovecot të Liverpool-it nuk ndryshonte nga asnjë rrugë tjetër me tarraca të klasës punëtore.

Do të shihnim fëmijët duke luajtur futboll në rrugë pasi ata ishin kthyer nga shkolla.

Shumë prej tyre i shihnim me fanella kopje të Liverpool FC që mbanin emrat e yjeve të Anfield.

Të tjerë grisnin lart e poshtë mikroskuterët ose biçikletat, prindërit mbanin një sy për të parë fëmijët e tyre.

Njëra që shihej rregullisht duke qeshur dhe duke luajtur me miqtë e saj ishte një nëntë vjeçare me flokë të gjata kafe, e njohur si Liv.

“Ajo ishte gjithmonë në rrugë me miqtë e saj të vegjël, zakonisht me skuterin e saj të vogël,” tha Anthony Glover, 31 vjeç, një banor i Kingsheath Avenue.

Të hënën Liv – Olivia Pratt-Korbel – u bë viktimë e një grindjeje bandash që është përhapur nga rrethet famëkeqe Merseyside në rrugë dikur të qeta si kjo, mes një beteje të tmerrshme për kontrollin e tregtisë së drogës në veriperëndim.

Dovecot, një hedhje guri nga Knoësley, një nga zonat më të privuara të vendit, nuk ka vuajtur historikisht të njëjtin nivel të krimit të organizuar.

Shtëpitë e saj shpesh janë të banuara nga pronarët me pronarë që investojnë në pronat e tyre.

Por kohët kanë ndryshuar. “Ky vend ka qenë normal, por tani është bërë një zonë  lufte,” tha Glover, duke shtuar: “Njerëzit janë të frikësuar. Ata definitivisht nuk duan të ndihmojnë policinë. Ata janë të frikësuar për jetën e tyre këtu.”

Vrasja e të pafajshmëve

Në orën 22 të së hënës, nëna e Olivias, Cheryl Korbel, dëgjoi një trazirë në rrugë dhe hapi derën e përparme.

Joseph Nee, 35 vjeç, një hajdut i dënuar më parë dhe po ashtu i njohur si tregtar droge, shpërtheu brenda; një figurë me armë me kapuç u përpoq ta ndiqte.

Figura e dyshuar e bandës qëlloi dy të shtëna ndërsa Korbel, 46 vjeç, u përpoq ta bllokonte atë,  njëra e goditi atë në dore; tjetra qëlloi për vdekje Olivia, e cila ishte pas saj.

Ai qëlloi edhe dy herë në drejtim të Nee, të liruar së fundmi nga burgu me leje, përpara se të ikte. Ishte gjuajtja e tretë fatale në një javë në Merseyside.

Të premten, pas një bastisjeje natën vonë, policia tha se kishte arrestuar një 36-vjeçar me dyshimin për vrasjen e Olivia-s dhe dy akuza për tentativë vrasje.

Një 33-vjeçar u arrestua gjithashtu si i dyshuar për vrasjen në Dovecot.

Por ata të dy u liruan me kusht. Dhjetëra oficerë u vërshuan në zonë dhe arrestuan një të dyshuar në rrugë pranë një parade dyqanesh rreth gjysmë milje larg shtëpisë së Olivias.

Policia përsëriti apelin e saj për informacion mbi të shtënat, duke thënë “Heshtja nuk është një opsion”.

Nee, i cili u dërgua në spital me një Audi të zezë ndërsa Olivia po vdiste në shtëpi, është arrestuar me dyshimin se ka shkelur kushtet e licencës së tij.

Policia dëshiron të theksojë se Liverpooli nuk është kthyer në ditët e errëta të viteve 1980, kur bandat e pamëshirshme të drogës rregullisht zgjidhnin mosmarrëveshjet duke shtypur këmbëzën.

Por, 15 vjet nga dita që kur tifozi 11-vjeçar i Evertonit, Rhys Jones u qëllua për vdekje në shkëmbimin e zjarrit të bandave të konfliktit të Merseyside, ngjashmëritë me të kaluarën e trazuar të Liverpool-it janë të habitshme.

Në një deklaratë të kësaj jave, Fondacioni Rhys Jones tha se ngjarjet e fundit “kanë vënë edhe një herë një re të errët mbi këtë qytet dhe diçka duhet të ndryshojë”. Por a është e mundur kjo?

Bandat e drogërave:

Në vitet 1980, pjesë të Liverpool-it jetonin në frikën e grupeve të krimit të organizuar.

Në vitet e fundit, ishte afër Croxteth ose Norris Green që vendasit lidheshin me aktivitetin e bandave, në vend të Dovecot, një zonë me kopshte kryesisht të mirëmbajtura dhe rrugë të pastra.

Por kohët e fundit, thonë banorët, ata kanë parë një rritje të sjelljeve antisociale dhe janë gjithnjë e më të shqetësuar për krimin e dhunshëm.

Suzana Asenova, 35 vjeç, nënë e katër fëmijëve me origjinë nga Bullgaria, u transferua në një shtëpi këshilli në Kingsheath Avenue pesë vjet më parë.

Ajo tha: “Tani jam shumë e frikësuar. Kam frikë të shkoj në dyqane. Kam frikë për fëmijët e mi. Kam frikë të shkoj te mjeku i përgjithshëm. Ky është fundi i daljes së tyre jashtë [për të luajtur]. Pikërisht e njëjta gjë mund të ndodhë përsëri.

“Kjo është hera e parë që ndihem kështu. Rreth gjashtë muaj më parë filluam të shihnim policinë këtu gjithnjë e më shumë. Zona ka ndryshuar.”

Nuk është  Liverpool-i që njohim

Megjithëse dhuna e fundit ka tronditur shumë njerëz në Liverpool dhe më gjerë, ata që e duan qytetin janë të prirur të theksojnë se ai do të vazhdojë.

Beverley Mason, peshkopi i Ëarrington, tha se banorët kishin “copëzat e një zemre të thyer që rrjedhin nëpër venat tona”, por se tragjedia nuk duhet të merret si një pasqyrim i qytetit.

Kevin Pilnick, nga Big Help Project, një organizatë bamirëse lokale, shtoi: “Ideja që në një farë mënyre Liverpool ka një problem shtesë për çdo bashki të brendshme të Londrës ose çdo qytet të madh apo bashkim, është thjesht një gabim. Nuk besoj se është kështu.”