Grabitet tualeti i arit me vlerë 5 mln paund nga ekspozita e pallatit britanik

Katër burra janë akuzuar për vjedhjen e një tualeti prej ari 18 karatësh nga një pallat në Anglinë jugore në vitin 2019, tha Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës Britanike (CPS).

Tualeti plotësisht funksional, i vlerësuar në 4.8 milionë £ (5.9 milionë dollarë), ishte pjesë e një ekspozite të artistit konceptual italian në Pallatin Blenheim, një atraksion i madh turistik dhe vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS) tha se James Sheen, 39 vjeç, u akuzua për vjedhje dhe transferim të pasurisë së përfituar nga krimi.

Sipas Reuters, tre të tjerë janë akuzuar, Michael Jones, Fred Dow dhe Bora Guchuk, gjithashtu në të 30-at e tyre.

Në momentin e vjedhjes, policia njoftoi se hajdutët kanë hyrë në pallat me dy automjete pak para orës 5 të mëngjesit.

Pallati Blenheim, vendlindja dhe shtëpia stërgjyshore e kryeministrit britanik dhe komandantit të kohës së luftës Winston Churchill, tha në vitin 2019 se tualeti i vjedhur ishte ekspozuar më parë në Muzeun Guggenheim të Nju Jorkut.


Shtuar 7.11.2023 08:00