“Gjithçka që më tha, ai e bëri”, CR7 ritakohet me Sir Alex Ferguson (FOTO LAJM)

Legjendat e MANCHESTER UNITED Cristiano Ronaldo dhe Sir Alex Ferguson janë ribashkuar sërish.

Dyshja u ulën për një bisedë për sponsorine  Man United “Inside View” dhe episodi i plotë do të publikohet së shpejti.

Man United publikoi një videon ngacmuese në Twitter ku dy heronjtë e klubit  mund të shihen duke folur me njëri-tjetrin.

Ferguson tha: “Është jetike që njerëzit të dinë se ju kujdeseni.”

Kamera më pas kalon te Ronaldo, i cili, në mënyrë të përzemërt, tha: “Gjithçka që më tha, e bëri. Dhe është e vështirë.”

Dhe klipi përfundon me Ferguson i cili tha: “Duhet të kuptosh, disa gjëra janë më të mëdha se një klub futbolli”.

Ferguson e solli asin portugez në United nga Sporting i Lisbonës në vitin 2003.

Dhe në gjashtë vitet e ardhshme, 36-vjeçari u bë një nga lojtarët më të mirë në botë.

Ai shënoi 118 gola dhe dha 76 asistime në 293 ndeshje përpara se të fitonte një transferim rekord të atëhershëm botëror prej 80 milionë funte te Real Madridi.

Ronaldo dhe Ferguson ndërtuan një lidhje të veçantë gjatë kohës së tyre së bashku në Old Trafford.

Dhe Sir Alex së fundmi konfirmoi se ai luajti një rol të rëndësishëm në kthimin e Ronaldos në klub nga Juventus këtë verë.

79-vjeçari u raportua se e kishte quajtur personalisht portugezin të madh në një përpjekje për ta bindur atë të kthehej në United pas 12 vitesh marrë nga TheSun.

Ronaldo kishte menduar për një lëvizje te rivalët e United, Man City, përpara ndërhyrjes nga Ferguson.

Një mori ish-shokësh të skuadrës dhe drejtuesit mendohet gjithashtu se i kanë bërë lutje të drejtpërdrejta sulmuesit teksa ai mendonte për një lëvizje.

Por ishte mesazhi i Ferguson për 36-vjeçarin që duket se ka qenë faktori vendimtar në rikthimin e tij te United.

Duke folur përpara rikthimit triumfues të Ronaldos kundër Newcastle, Ferguson i tha Viaplay: “Jam i emocionuar si gjithë të tjerët, ka pasur pritje gjithë ditën dje dhe zgjim në mëngjes.

“Unë flas për të gjithë tifozët, është një ditë e mrekullueshme për Manchester United.

“Shumë njerëz luajtën rolin e tyre [në rikthimin e Ronaldos] dhe unë kontribuova duke ditur se me të vërtetë Cristiano donte të vinte këtu dhe kjo ishte e rëndësishme. Ka funksionuar shumë mirë.

“Nuk do të thosha se është emocionale, por është emocionuese për mua dhe një lehtësim sepse nuk mund ta imagjinoja atë të luante për Man Cityn, nuk mendoj se dikush mund ta bëjë.

“Kjo është arsyeja pse ne morëm hapa për t’u siguruar që ai të vinte këtu dhe klubi më pas ndoqi shumë mirë dhe unë fola me Glazers dhe u bë”, tha Ferguson. /albeu.com/

 

Cristiano Ronaldo and Sir Alex Ferguson have reunited for a podcast

 

The Man Utd icons sat down for a chat for the Inside View


Shtuar 18.12.2021 12:46