Gjermania, e gatshme të trajnojë ushtarët ukrainas për përdorim armësh

Ministria e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka deklaruar se tashmë ukrainasit do të marrin trajnime edhe nga Gjermania për mirëmbajtjen dhe përdorimin e armëve.

Baerbock tha se ndërsa partnerët e tjerë po i ofrojnë Ukrainës artileri, Gjermania do të ndihmonte me trajnimin dhe mirëmbajtjen e tyre.

Gjatë një konferencë për shtyp në Riga me homologun e saj letonez Edgars Rinkevics, Baerbock shtoi se Gjermania kishte zgjedhur të mos i bënte publike të gjitha armët që kishte dërguar në Ukrainë.

“Ne kemi furnizuar Ukrainën me armë antitank, Stingers [sistemet e mbrojtjes ajrore] dhe shumë armë të tjera për të cilat nuk kemi folur në publik,” tha ministrja e  Jashme.

Baerbock tha se vendi i saj do të ndihmojë forcat ukrainase të mirëmbajë sistemet e  avancuara të armëve që ka marrë nga Gjermania dhe aleatët e saj, si dhe të trajnojë ushtarët për t’i përdorur ato./albeu.com


Shtuar 20.04.2022 15:08