Gazprom: Kemi ndërprerë gazin për Bullgarinë dhe Poloninë

Gjiganti rus i energjisë Gazprom thotë se ka ndërprerë të gjitha furnizimet e gazit si në Bullgari ashtu edhe në Poloni pasi të dy vendet refuzuan të fillojnë të paguajnë për furnizimet në rubla.

Më herët, ofruesit polakë dhe bullgarë të energjisë thanë se kishin marrë njoftime zyrtare nga furnizuesi rus i gazit se dërgesat do të ndërpriteshin.

Njoftimi i Gazprom vjen pas një konfuzioni më herët këtë mëngjes, kur të dhënat treguan se furnizimet me gaz në Poloni përmes Bjellorusisë u reduktuan përkohësisht në zero përpara se të rifillonin.

Rrjeti i gazit i Bullgarisë kishte thënë gjithashtu se vendi po merrte ende gazin rus që nga mëngjesi i sotëm.

Ne ende nuk kemi parë ndonjë të dhënë për vëllimet e gazit në Poloni ose Bullgari që nga njoftimi i Gazprom tani./albeu.com

Shtuar 27.04.2022 08:55