Gazetarja turke burgoset në 2 mëngjesit për komente kritike ndaj Erdogan, kolegët dënojnë arrestimin: Përpjekje për të frikësuar median

Një gjykatë turke ka ndaluar gazetaren e njohur Sedef Kabas për fyerje të dyshuar të presidentit të vendit, Rexhep Tajip Erdogan.

Zonja Kabas u arrestua të shtunën në Stamboll dhe një gjykatë urdhëroi që ajo të burgosej përpara një gjyqi.

Ajo akuzohet se ka vënë në shënjestër Presidentin Rexhep Tajip Erdogan me një fjalë të urtë të cilën e citoi në televizion drejtpërdrejt në një kanal televiziv të lidhur me opozitën. Ajo e mohon akuzën, shkruan albeu.com, raporton BBC.

Akuza parashikon një dënim me burg nga një deri në katër vjet.

“Ka një fjalë të urtë shumë të famshme që thotë se një kokë e kurorëzuar bëhet më e mençur. Por ne e shohim se nuk është e vërtetë”, tha ajo në kanalin Tele1. “Një dem nuk bëhet mbret vetëm duke hyrë në pallat, por pallati bëhet një hambar.”

Ajo gjithashtu e postoi më vonë citimin në Twitter.

Në deklaratën e saj në gjykatë, zonja Kabas mohoi se kishte synim të fyente presidentin.

Redaktori i kanalit Tele1 Merdan Yanardag kritikoi arrestimin e zonjës Kabas.

“Ndalimi i saj brenda natës në orën 2 të mëngjesit është i papranueshëm,” tha ai. “Ky qëndrim është një përpjekje për të frikësuar gazetarët, mediat dhe shoqërinë”.

Erdogan kaloi 11 vjet si kryeministër përpara se të bëhej presidenti i parë i vendit i zgjedhur drejtpërdrejt në gusht 2014 – një rol gjoja ceremonial.

Heshtja e tij ndaj kritikëve ka shkaktuar alarm jashtë vendit, duke kontribuar në marrëdhëniet e ftohta me BE-në, e cila ka ngecur në përpjekjen e Turqisë për t’u bashkuar me bllokun.

Mijëra njerëz janë akuzuar për fyerje të Erdogan që kur ai u bë president.

Në vitin 2020 u ngritën më shumë se 31,000 hetime në lidhje me akuzën, raporton agjencia e lajmeve Reuters. /albeu.com/

Shtuar 23.01.2022 11:20