Gazeta franceze: Disa armë të dërguara në Ukrainë përfundojnë në Shqipëri

Në një kohë që disa shtete po furnizojnë Ukrainën me armë në luftën kundër Rusisë, ekspertët ngrenë alarmin se vendi mund të kthehet në një “vrimë të zezë” për trafikun e armëve.

Ishte një zyrtar në Kremlin ai që ngriti alarmin se disa armatime të destinuara për Ukrainën kanë përfunduar tashmë në tregun e zi në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnje.

Por të njëjtin shqetësim e shprehin edhe zyrtarët e lartë në Bruksel, Interpol dhe Pentagon.

Tashmë gazeta franceze “French Daily Neës”, shkruan se armë dhe municione kanë përfunduar në tregun e zi në disa vende të Ballkanit.

“Fluksi i paprecedentë i armëve ngre shqetësime se disa pajisje mund të bien në duart e kundërshtarëve ose të rishfaqen në konflikte të largëta – në vitet në vijim,” shprehen zyrtarët amerikanë në një artikull të Ëashington Post , duke ankuar “aftësinë e Uashingtonit për të kryer gjurmimin e këtyre armëve të fuqishme”.

Ndër shqetësimet e mëdha të Pentagonit janë raketat famëkeqe Stinger. Ato janë në gjendje të rrëzojnë aeroplanë nëse bien në duart e grupeve terroriste.

“Evropianët janë të vetëdijshëm për rreziqet e rishitjes së armëve. Një diplomat i tha së fundmi IVERIS se Brukseli nuk ka “asnjë garanci se armët do të gjurmohen. Disa prej tyre tashmë janë rishitur në tregun e zi dhe ndodhen në Bosnje, Kosovë apo Shqipëri. Kjo nuk është befasuese duke pasur parasysh nivelin e korrupsionit në Ukrainë”, shkruan gazeta franceze.