Gareth Bale zyrtarizohet te Los Angeles FC, David Beckham del i fituar

Gareth Bale është një nga nënshkrimet bombë të sezonit 2022 MLS, ai është një lojtar që vjen i ngarkuar me një rekord mbresëlënës me Real Madridin, edhe nëse performanca e tij në Spanjë ishte një zhgënjim për skuadrën Merengue, ku për vite pritej më shumë nga ai.

Kjo i lejoi LAFC-së ta sillte atë me një çmim të volitshëm dhe, në proces, përfitoi Inter Miami i David Beckham, i cili mori një kompensim prej 75,000 dollarë, për shkak të një rregulli të zbatuar nga MLS për të rregulluar nënshkrimin e lojtarëve nga ligat e huaja, të quajtur Discovery List.

Avantazhi për LAFC është se paga e lojtarit të Uellsit është jashtëzakonisht e ulët në krahasim me atë që ai fitoi në Real Madrid. Paga e tij për sezonin 2022 është vendosur në 1.6 milionë dollarë, sepse ai iu bashkua skuadrës si lojtar i lirë, kështu që, sipas tabelatorit të ligës, kjo është paga e caktuar.

Nëse do të ishte regjistruar si “lojtar i caktuar”, paga e tij do të ishte 3.5 milionë dollarë. Nëse shtojmë 75,000 dollarë, tarifa bruto e nënshkrimit është dukshëm më pak se 20.3 milionë dollarë në sezon që Gareth Bale fitoi në Real Madrid./h.ll/albeu.com


Shtuar 28.06.2022 08:32