Funerali mbretëror, monarkja Elizabeth II do të prehet përkrahë bashkëshortit, Prince Philip

Detaje të mëtejshme në lidhje me funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II, të hënën janë njoftuar, duke përfshirë konfirmimin se ajo do të prehet pranë Dukës së Edinburgut.

Monarkja do të prehet pranë bashkëshortit të saj të ndjerë, Princi Philip në kapelën përkujtimore të Mbretit George VI gjatë një shërbimi privat të hënën në mbrëmje.

Kjo do të pasojë funeralin e saj shtetëror në Westminster Abbey, i cili fillon në orën 11:00.

Trupi i pajetë i Mbretëreshës ka qenë i shtrirë në sallën e Westminster që nga e mërkura ku me mijëra anëtarë të publikut kanë qëndruar në radhë për orë të tëra për të bërë nderimet e tyre.

Pak pas orës 10:35, arkivoli i Mbretëreshës do të ngrihet dhe do të transportohet drejt karrocës shtetërore të armëve të Marinës Mbretërore.

Karroca 123-vjeçare do të niset më pas në orën 10:44, e tërhequr nga 98 marinarë të Marinës Mbretërore duke përdorur litarë në një traditë që daton që nga funerali i Mbretëreshës Viktoria, me rrugën për në Abbey të rreshtuar nga anëtarë të Marinës Mbretërore. dhe Marinsat Mbretërorë.

Një gardë nderi me tre shërbime do të zhvillohet në Sheshin e Parlamentit, e shoqëruar nga banda e Marinsave Mbretërore.

Dyert e Westminster Abbey do të hapen në orën 08:00 për të lejuar një total prej 2,000 njerëzish që pritet të mblidhen për funeralin.