Fundoset restoranti i famshëm lundrues në Hong Kong

Një restorant lundrues që ishte një pikë referimi në Hong Kong është fundosur, disa ditë pasi u tërhoq nga porti ku funksiononte për gati 50 vjet.

Restoranti Jumbo u përmbys në Detin e Kinës Jugore ndërsa po udhëtonte për në një vend të pazbuluar, tha kompania e tij mëmë.

Aberdeen Restaurant Enterprises tha se ishte “shumë i pikëlluar nga incidenti”, por se asnjë anëtar i ekuipazhit nuk u lëndua.

Restoranti u mbyll në mars 2020 pasi goditi pandemia Covid-19.

Më shumë se 3 milionë të ftuar besohet se kanë ngrënë kuzhinën e saj kantoneze gjatë viteve, duke përfshirë Mbretëreshën, Tom Cruise dhe Richard Branson.

Ai ishte shfaqur në disa filma, duke përfshirë një film të Bond-it, por pandemia i dha biznesit një goditje fatale ndërsa darkuesit u larguan.

Inxhinierët e marinës ishin punësuar për të inspektuar restorantin lundrues përpara udhëtimit dhe “të gjitha miratimet përkatëse” ishin marrë, thanë pronarët./albeu.com

Shtuar 21.06.2022 15:47