Fruti i verës që ndihmon tretjen dhe forcon mbrojtjen imunitare

Pjeshkat janë fruta me lëng, aromatike dhe të shijshme. Ato janë një nga frutat e preferuara të verës. Por përveç shijes së mrekullueshme, ato ju japin edhe shumë përfitime shëndetësore.

Ato ndihmojnë në tretjen e ushqimit

Fibrat janë shumë të rëndësishme për trupin tonë dhe vetëm me një pjeshkë ju mbuloni 10% të konsumit të rekomanduar ditor. Ata luftojnë kapsllëkun, duke lehtësuar procesin e tretjes, por gjithashtu rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Ato forcojnë sistemin imunitar

Të gjithë frutat janë një aleat për ruajtjen e shëndetit tonë, por pjeshka mbron sistemin tonë imunitar në tre mënyra: me marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës C, një vitaminë bazë për toraksin e sistemit imunitar si disa lloje të qelizave imune kanë nevojë për të për prodhimin, funksionimin dhe mbrojtjen e tyre. Për më tepër, vitamina A e pjeshkës ndihmon në krijimin e mukozave të sistemit të frymëmarrjes që e mbrojnë atë nga hyrja e mikrobeve. Dhe e treta, pjeshkat kontribuojnë në imunitet përmes vetive të tyre natyrore antimikrobike.

Lëkurë e shëndetshme

Vitamina C në pjeshkë dhe β-karotina promovojnë shëndetin e lëkurës. β-karotina mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit, ndërsa ndihmon gjithashtu në ruajtjen e shkëlqimit natyror të lëkurës. Vitaminë C përcakton përbërjen e kolagjeni dhe përmirësimin elasticitet të lëkurës. Pjeshkat gjithashtu hidratojnë trupin, pasi përmbajnë 85% ujë.

Ato rregullojnë presionin e gjakut

Pjeshkat përmbajnë kalium, një substancë që ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut , duke vepruar si një diuretik natyral që largon natriumin nga trupi. Ky proces relakson sistemin kardiovaskular, ndërsa lufton mbajtjen e lëngjeve./albeu.com


Shtuar 22.06.2021 13:01