Franca dhe Italia bien dakord të dorëzojnë sistemin e mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Franca dhe Italia kanë finalizuar bisedimet teknike për dorëzimin e përbashkët të sistemit të mbrojtjes ajrore SAMP/T në Ukrainë në pranverën e vitit 2023, ka njoftuar ministria franceze e mbrojtjes.

Në një deklaratë pas një telefonate midis ministrit të mbrojtjes të Francës, Sebastien Lecornu, dhe homologut të tij italian, Guido Crosetto, ministria tha se kjo do të ndihmojë Ukrainën të mbrohet.

“Kjo do t’i lejojë Ukrainës të mbrohet nga dronët, raketat dhe sulmet e avionëve rusë, përmes mbulimit të një pjese të konsiderueshme të territorit ukrainas”, tha ai.

Kjo vjen pasi ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, tha dje se sistemi SAMP/T do të jetë funksional në Ukrainë brenda shtatë deri në tetë javë.

Franca dhe Italia ranë dakord të furnizonin sistemin e tyre të mbrojtjes ajrore SAMP/T, të njohur si Mamba, në Ukrainë me kërkesë të Kievit, për të ndihmuar në mbrojtjen e infrastrukturës kritike të vendit dhe qyteteve nga sulmet e rregullta të raketave ruse që godasin Ukrainën.

Sistemi mund të gjurmojë dhjetëra objektiva dhe të gjurmojë 10 menjëherë. Është i vetmi sistem i prodhuar në Evropë që mund të gjurmojë raketat balistike. /albeu.com


Shtuar 3.02.2023 19:51