Foli keq për Bullgarinë, Berisha nxjerr emrin: Kush e detyroi Ramën të fliste me atë gjuhë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar qëndrimin e kryeministrit Edi Rama ndaj Bullgarisë në samitin e Brukselit për veton e vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut.

Përmes një statusi të publikuar në faqen e tij në Facebook, Berisha shkruan se sjellja e Ramës ishte diktuar nga Vuçiç, i cili sipas tij kërkonte të hakmerrej për dështimin e vizitës së Lavrovit në Ballkan.

Postimi i Plotë i Berishës:

Vuçiç ndërseu Ramën si sharës për t’u hakmarrë ndaj Bullgarisë për dështimin e vizitës së Lavrovit në Beograd.

Miq, dje Edi Rama, vasali Serbomadhit Vuçiç, në një skandal të vërtetë diplomatik, shpërtheu në sharje prej ordineri ndaj Bullgarisë për veton e saj për Maqedonine e Veriut. Duket se përdorimi i gjuhës të padenjë ndaj një vendi mik, Ramës i’u diktua nga padroni i tij, Vuçiç. E tëra kjo si hakmarrje primitive të këtij të fundit ndaj Bullgarisë për shkak të bllokimit të hapesirës ajrore nga ky vend anëtar i NATO-s për avionin e ministrit të Jashtëm rus, Lavrov dhe për pasojë, dështimit të vizitës së tij në Beograd.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe sjelljen e padenjë të Edi Ramës dhe keqpërdorimin e tij si sharës me porosi nga padroni i tij, Aleksandër Vuçiç. Sb/albeu.com/