EMRAT/ Plagosja në Berat: Policia zbardh ngjarjen, kapen dy autorët e dyshuar

Mbrëmjen e djeshme, në Berat, një 33-vjeçar i cili sapo ishte kthyer nga Anglia është palgosur me armë zjarri. Për këtë ngjarje policia ka arrestuar dy autorët e dyshuar, Adriatik Shabanaj dhe Aurel Filaj.

Mësohet se plagosja ka ndodhur për shkak të një konflikti të vjëter midis komshinjve,  dhe mbrëmë kanë angazhuar kushërinjtë e tyre për ta goditur.

Gjithashtu policia ka shpallur në kërkim dhe 4 persona të tjerë.

Njoftimi i policisë:

Berat

Zbardhet ngjarja e ndodhur mbrëmjen e djeshme në fshatin Poshnje ku mbeti i plagosur me armë zjarri një 33-vjeçar.

Identifikohen, kapen dhe arrestohen 2 prej autorëve të dyshuar të ngjarjes.

Gjithashtu janë shpallur në kërkim dhe 4 shtetas të tjerë, të dyshuar si bashkëautorë

Në vijim të veprimeve të kryera nga grupi hetimor për zbulimin dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku mbeti i plagosur me armë zjarri shtetasi I.I., 33 vjeç, bazuar në veprimet hetimore për të gjithë dinamikën e ngjarjes dhe në provat e grumbulluara, u bë e mundur  identifikimi i autorëve të dyshuar të kësaj ngjarje.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në DVP Berat dhe Komisariatin e Policisë Berat, në bashkëpunim edhe me DVP Fier bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të dy prej autorëve të dyshuar të ngjarjes:

Ata janë, shtetasit A.Sh., 35 vjeç, banues në fshatin Kurjan, Rroskovec dhe A.F., 32 vjeç., banues në fshatin Otllak, Berat.

Në vijim të veprimeve hetimore janë identifikuar dhe shpallur në kërkim edhe bashkëautorët e tjerë të kësaj ngjarje, shtetasit: F.Sh., 30 vjeç, I.N., 48 vjeç, M.H., 33 vjeç dhe N.T., 32 vjeç.

Po punohet për dokumentimin e plotë të ngjarjes dhe për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Berat, për veprën penale “Vrasje me dashje”, mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim./albeu.com