EMRAT/ Nga Flamur Noka tek Grida Duma, kush është skuadra e plotë e Bashës në “luftën” kundër Ramës

Janë zbardhur të plotë emrat e Partisë Demokratike me të cilët kryetari Lulzim Basha do të drejtojë opozitën kundër qeverisë së re të Ramës, për 4 vitet e ardhshme.

Ashtu sic ishte kërkuar nga vetë kryetari Basha, Partia Demokratike do të ketë 4 nënkryetarë: Jorida Tabaku, Grida Duma, Alfred Rrushaj dhe Enkelejd Alibeaj.

Gjithashtu mësohet se Edmond Spaho largohet nga cdo drejtim brenda partisë duke qëndruar deputet i thjeshtë, ndërsa Edi Paloka ka zënë vendin e Bujar Nishanit në krye të Këshillit Kombëtar.

Ndërkohë, në selinë blu është shtuar edhe numri i sekretariateve, nga 4 në 11 të tilla.

Lulzim Basha ka vendosur që të mos lërë më në sekretarinë e çështjeve ligjore Çlirim Gjatën, duke ia kaluar Ivi Kasos, sekretarit për çështjet zgjedhore edhe përgjegjësinë për çështjet ligjore.

Lista e plotë me ekipin e Lulzim Bashës:

Katër nënkryetarë:

Jorida Tabaku
Grida Duma
Alfred Rushaj
Enkelejd Alibeaj

Kryetari i grupit të PD-së:

Alfred Rushaj

Grupi do të ketë dy nënkryetarë:

Ervin Salianji dhe Luçiano Boçi

Nënkryetar i Kuvendit:

Enkelejd Alibeaj

Sekretari i Përgjithshëm i PD:

Gazment Bardhi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike:

Edi Paloka

Kryetare e Komisionit të Apelimit, Integritetit dhe Etikës:

Flutura Açka

Kryetari i Komisionit Zgjedhor:

Jemin Gjana

Sekretare për Pronarët dhe çështjet e pronave:

Ledina Mandia

Sekretare për të Përndjekurit Politikë

Jonila Godole

Sekretariati për Klimën e Biznesit

Flamur Hoxha

Sekretariati për votën e emigrantëve

Belind Kelliçi

Sekretare për Organizatat Partnere

Oriela Nebiaj

Sekretariati i Burimeve Njerëzore

Arta Sakja

Sekretariati i Marrëdhënieve me Publikun

Greta Bardeli

Sekretari Organizativ

Ervin Minarolli

Sekretari për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhore

Ivi Kaso

Sekretariati i Koordinimit Elektoral

Taulant Zeneli

Sekretariati i Organizimit Dixhital

Endri Hasa

Kryetare e Fondacionit për Liri dhe Demokraci

Enriketa Papa

Zëdhënësi i Grupit

Orjola Pampuri

Sekretari i Grupit Parlamentar

Arbi Agalliu

Deputetët janë ndarë në 8 komisone ku drejtimi nga ana e PD i është besuar:

Komisioni për Integrimin Europian

Jorida Tabaku

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik

Agron Gjekmarkaj

Komisioni për Punën, Cështjet Sociale dhe Shëndetësinë

Albana Vokshi

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Oerd Bylykbashi

Komisioni për Ekonominë dhe Financat

Sorina Koti

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin

Helidon Bushati

Komisioni për Sigurinë Kombëtare

Flamur Noka

Komisioni për Politikën e Jashtme

Tomorr Alizoti /albeu.com/

 


Shtuar 30.08.2021 20:03