EMRAT/ Kush janë 20 deputetët që firmosën për shkarkimin e Alibeajt nga kreu i Grupit Parlamentar të PD-ës

Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj vendosi dje të përjashtojë katër deputetë nga grupi me argumentin se nuk kishin reflektuar për atë që ndodhi në selinë blu në 8 janar 2022.

Por ky vendim i Alibeajt erdhi pasi në grupin parlamentar ishte duke u ndërmarrë një iniciativë për ta shkarkuar atë nga drejtimi i këtij organi në Parlament.

Emisioni “Open” në News 24 ka publikuar sot një listë me 20 deputetë të cilët kanë firmosur pro shkarkimit të Alibeajt.

Në listë përveç deputetëve që njihen tashmë për përkrahjen e kryetarit të PD-së, Sali Berisha, ka edhe emra si Flutura Açka dhe Ferdinand Xhaferraj të cilët kanë qenë më herët në krah të Alibeajt.

 

 

Por nisma për shkarkimin e kreut të grupit nuk u arrit të materializohet pasi Alibeaj largoi katër deputetë, duke bërë që numri i tyre pro largimit të shkonte në 16.

20 deputetët që kanë firmosur shkarkimin e Enkelejd Alibeaj si kryetar grupi

1- Bujar Leskaj

2- Edi Paloka

3- Ina Zhupa

4- Isuf Çela

5- Luçiano Boçi

6- Greta Bardeli

7- Kastriot Piroli

8- Lindita Metaliaj

9- Sorina Koti

10- Tomorr Alizoti

11- Xhelal Mziu

12- Zef Hila

13- Ervin Salianji

14- Flutura Açka

15- Ferdinand Xhaferraj

16- Bledion Nallbati

17- Agron Shehaj

18- Belind Këlliçi

19- Tritan Shehu

20- Oerd Bylykbashi

5 deputetët e përjashtuar nga PD dhe një deputet i pavarur

1- Sali Berisha

2- Albana Vokshi

3- Edmond Spaho

4- Flamur Noka

5- Luan Baçi

6- Petrit Doda (I regjistruar si i pavarur)

BALANCAT NE PD

15 deputetët e PD që mbështesin Enkelejd Alibeajn:

1- Arbi Agalliu

2- Dashnor Sula

3- Enkelejd Alibeaj

4- Eralda Bano

5- Flamur Hoxha

6- Gazment Bardhi

7- Helidon Bushati

8- Jorida Tabaku

9- Kreshnik Çollaku

10- Lefter Gështenja

11- Lulzim Basha

12- Oriola Pampuri

13- Ramadan Likaj

14- Sajmir Korreshi

15- Zheni Gjergji

13 deputetët e PD që mbështesin Sali Berishën:

1- Ervin Salianji

2- Bujar Leskaj

3- Edi Paloka

4- Ina Zhupa

5- Isuf Çela

6- Luçiano Boçi

7- Greta Bardeli

8- Kastriot Piroli

9- Lindita Metaliaj

10- Sorina Koti

11- Tomorr Alizoti

12- Xhelal Mziu

13- Zef Hila

14- Agron Shehaj

15- Belind Kellici

16- Oerd Bylykbashi

17- Tritan Shehu

8 deputetë të PD të cilët nuk janë pjesë e grupimeve të asnjërit:

1- Agron Gjekmarkaj

2- Bledian Nallbati

3- Dhurata Çupi

4- Oriela Nebiaj

5- Fatjon Feizaj

6- Ferdinand Xhaferraj

7- Flutura Açka

8- Petrit Doda

/balkanweb/