EMRAT/ Jo vetëm në Angli, shqiptarët mbushin edhe këtë shtet me “shtëpi bari”

Dy shqiptarë janë arrestuar në Skoci pasi janë kapur në një shtëpi ku kultivonin kanabis.

Mediat raportojnë se Orges Rizaj 28-vjeç dhe Agustin Grembi 26-vjeç punonin në një ambient ku sasia ë rrënjëve të canabis arrinte vlerën e 9.5 milion sterlina.

Në këtë ambient në periferi të Glasgow policia sekuestroi 3.000 rrënjë kanabis. Sipas policisë kjo sipërmarrje kriminale, ishte një organizim i një niveli të madh dhe sofistikuar.

Në Gjykatën e Lartë në Glasgoë, shkruan The Sun, Rizaj dhe Grembi që të dy emigrantë ilegal pranuan akuzat për prodhim droge. Një tjetër person i njohur si Danny, kishte paguar 5.000 stërlina për të marrë me qira këtë ambient në vitin 2020.

Prokurori Euan Cameron tha në gjykatë se: “ambienti i marrë me qera ishte ndarë në 13 dhoma duke e kthyer objektin në një njësi industriale, rritje kanabisi. Po sipas prokurorit Cameron, vlera e shitjes të kësaj sasie kanabisi të mbjellë shkon 6.5 milion stërlina deri 9.44 milion stërlina.

Shtuar 19.06.2021 15:14