E shpëton trajnerja për herë të dytë, notarja amerikane humbet ndjenjat në Kampionatin Botëror

Notarja amerikane Anita Alvarez u shpëtua nga trajneri i saj heroik pasi i ra të fikët në ujë në Kampionatin Botëror të mërkurën.

25-vjeçarja po konkurronte në finalen e garës së lirë për femra në Budapest, kur ajo i trembi të gjithë. Ylli amerikan ishte në mes të rutinës së saj kur humbi ndjenjat.

Alvarez filloi të zhytet në fund të pishinës përpara se trajnerja e saj, Andrea Fuentes, t’i shpëtonte jetën.

Fuentes u hodh në pishinë, notoi në dysheme, e kapi Alvarezin dhe e tërhoqi në siguri me ndihmën e një shikuesi tjetër të tronditur.

Notarja rifitoi shpejt vetëdijen dhe mori kujdes të menjëhershëm mjekësor dhe tani është në rikuperim.

Ekipi i SHBA-së dukej dukshëm i ngurtësuar ndërsa panë sekuencën e tmerrshme dhe u panë duke ngushëlluar njëri-tjetrin ndërsa mjekët vrapuan për të shpëtuar jetën e Alvarez.

E pabesueshme, nuk është hera e parë që Fuentes e shpëton Alvarezin pasi notares i ka rënë të fikët në pishinë, duke e bërë këtë edhe në Barcelonë vitin e kaluar.

Pas skenave tronditëse në Budapest, Fuentes sulmoi rojet e plazhit se “nuk kanë bërë asgjë”.

Fuentes tha: “Ishte një frikë e madhe. Më duhej të hidhesha brenda sepse rojet e plazhit nuk po e bënin atë. Isha i frikësuar sepse e pashë që nuk merrte frymë, por tani po shkon shumë mirë. Anita është shumë më mirë”./ h.ll/albeu.com