E RËNDË/ Provoi sfidën virale në “Tik Tok”, nëna gjen djalin 14-vjeçar të vdekur në dhomë

Një adoleshent i cili u gjet i vdekur në dhomën e tij të gjumit, po merrte pjesë në një sfidë të rrezikshme virale në Tik Tok, tha nëna e tij zemërthyer.

Leon Brown, 14 vjeç, nuk reagoi kur nëna e tij Lauryn Keating, 30 vjeç, e gjeti në dhomën e tij më 25 gusht.

Ajo më vonë mësoi se ai kishte tentuar  të njëjtën tendencë sfiduese që besohet se kishte bërë që 12-vjeçari Archie Battersbee i cili pësoi një dëmtim fatal në tru dhe më pas gjeti vdekjen.

Nëna e tij ka mbetur e shkatërruar nga vdekja e djalit dhe ka paralajmëruar familjet e tjera për lojërat e rrezikshme online.

“Një nga miqtë e Leon më tha se ai kishte bërë sfidën në Facetime me ta pasi e pa atë në TikTok. Ai më tregoi se çfarë kishte ndodhur. Ata mendonin se do të zgjoheshin, por Leoni nuk u kthye më. Sfida shkoi tmerrësisht keq”, tha Lauryn duke folur për Daily Recor.

Lauryn tha se donte që prindërit e tjerë të ishin të vetëdijshëm për rreziqet e sfidës.

“Kisha dëgjuar për këtë sfidë, për shkak të asaj që ndodhi me Archie Battersbee”, tha ajo.

Një zëdhënës i TikTok tha se “siguria e komunitetit tonë është prioritet i tyre” dhe çdo përmbajtje e kësaj natyre “do të hiqet nëse gjendet”.