E FUNDIT/ Tensionet në veri, Kosova dhe Serbia pajtohen për takim në Bruksel

Situata në veri, Kosova dhe Serbia pajtohen për takim në Bruksel këtë javë.

Një zëdhënës i Ambasadës së SHBA’së në Prishtinë, ka konfirmuar se gjatë kesaj jave do të ketë takim në Bruksel në mes të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë.

Takim në të cilin do të marrë pjesë edhe zv.ndihmësi i sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar, shkruan Express.

Ky takim në Bruksel vjen pas situatës së krijuar në veri të Republikës së Kosovës, pas vendosjes së reciprocitetit të targave.

“Ne jemi të kënaqur që Serbia dhe Kosova do të dërgojnë përfaqësues në Bruksel këtë javë për diskutime dhe  inkurajojmë të dyja palët që të ri-angazhohen hapur, seriozisht dhe menjëherë. Zëvendës Ndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të udhëtojë në Bruksel këtë javë për të marrë pjesë në këto diskutime”, ka thënë zëdhënësi i Ambasadës së SHBA në Prishtinë. /albeu.com/


Shtuar 27.09.2021 20:36