E FUNDIT/ Helmohen 80 qytetarë në Prishtinë

Një tjetër helmim trondit Kosovën ditën e sotme, pas atij me ujin në Deçan.

Helmimi masiv ka ndodhur në fshatin Trudë të Komunës së Prishtinës.

Mediat vendase raportojnë së në spital kanë shkuar rreth 80 qytetarë me të vjella, marrje mendsh dhe diarre. Paraprakisht dyshohet se helmimi ka ardhur për shkak të ushqimit, por nuk dihet saktësisht se çfarë e ka shkaktuar reaksionin në masë.

Edhe pas dyshimeve për Covid 19, pas testimeve të bëra rezultoi se nuk ishte ai shkaktari, duke I dhënë kështu fund aludimeve.

“Ka pasur rast vdekje në një familje dhe kanë porositur ushqim në një restorant. Të gjithë janë helmuar dhe disa janë në gjendje të keqe. Rasti ka ndodhur në fshatin Trudë. Kanë qenë në vizitë Naser Ramadani dhe disa ekipe mjekësore”, thuhet në media./albeu.com


Shtuar 5.09.2021 19:13