Dronët turq godasin anijen ruse të zbarkimit në Ukrainë

Dronët Bayraktar TB2 të prodhimit turk janë përdorur me efekt vdekjeprurës nga Ukraina.

Ministria ukrainase e mbrojtjes thotë se ka goditur një anije ruse, me dron turk.

Ministria publikoi pamjet e anijes së përfshirë nga tymi dhe flaka.

Duket se anija është një mjet për ulje të shpejtë të klasit Serna, i cili është i aftë të mbajë një automjet të blinduar.

Nuk u dha asnjë datë apo vendndodhja e sulmit, por agjencia e lajmeve Reuters verifikoi vendndodhjen e videos si ishulli i gjarpërinjve, ndërtesat, rrugët dhe strukturat që përputhen siç shihen në imazhet satelitore.

Ishulli në veriperëndim të Detit të Zi u pushtua nga forcat ruse në fillim të pushtimit pas një beteje me rojet kufitare, e cila frymëzoi rezistencën ukrainase ndaj pushtimit.

Ukraina ka pretenduar shkatërrimin e 11 luftanijeve ruse deri më tani, më e madhja prej të cilave ishte kryqëzori Moskva.

Ende nuk ka asnjë konfirmim të pretendimeve të Ukrainës të enjten se një fregatë e quajtur Admiral Makarov u godit gjithashtu./albeu.com

Shtuar 7.05.2022 15:14