DETAJE/ Dy kate shtesë pallati, si ra “brenda” drejtori i IMT-së Tiranë

Detaje të reja janë zbuluar nga dosja kundër kreut të Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Tiranë, Mariglen Qato për të cilin gjykata vendosi që ta lerë në masën e sigurisë detyrim paraqitje, pavarësisht se prokuroria kërkoi që të shkonte pas hekurave.

Ka qenë policia që ka evidentuar një shtesë me 2 kate pa leje në një pallat, i cili nga pesë u ngrit në shtatë kate, bën të ditur Abcnews.al.

Rastin policia ia referoi IMT-së nga ku ka rezultuar se konstatimi ishte i vërtetë dhe se 2 katet që ishin ngritur në pallat ishin pa leje.

Me dyshimet se dy inspektorët dhe drejtori nuk kanë vepruar duke lejuar kështu ngritjen e pallatit me 2 kate të tjera pa leje, prokuroria ka ngritur akuzën për shpërdorim detyre për zyrtarët e bashkisë së Tiranës.

Por ashtu, edhe dy inspektorët Adrian Caushaj dhe Leandro Lamani janë lënë në detyrim paraqitje. Nën akuzë është edhe një arkitekt me inicialet K.B. që gjykata e ka lënë në arrest shtëpie.

Shtuar 15.07.2021 20:14