SPAK thërret Petro Koçin, pritet të dëshmojë për tenderat në Bashkinë e Fierit

Deputeti i zgjedhur i Partisë Socialiste, Petro Koçi do të dëshmojë ditën e hënë para hetuesve të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, pas denoncimit që bëri për tenderat në Bashkinë e Fierit. Marrja në pyetje e Koçit vjen vetëm një javë pasi plasi ‘bombën’ në rrjetet sociale, teksa shkruante se tenderat janë në duart e mafias.

Nga ana tjetër SPAK ka nisur verifikimet për deklaratat e forta të të zgjedhurit të PS-së në Fier. Më 16 korrik, Petro Koçi akuzoi institucionet e qarkut të Fierit si të lidhura me krimin. Koçi fliste për tendera publikë në qarkun e Fierit që fitohen nga trafikantët e drogës. Por edhe pse nuk e tha me emër, i vetmi institucion që jep tendera në nivel lokal, është bashkia e drejtuar nga Armando Subashi.

Nga ana e Partisë Socialiste, këto deklarata i ka komentuar sekretari, Arben Pëllumbi, i cili tha se socialistët duhet të heqin dorë nga gjykimi popullor. Sinjali nga PS duket se bëri Petron të reflektojë, pasi dje me anë të një postimi në Facebook bëri hapa pas, duke ia atribuar fitoren e zgjedhjeve kryeministrit Edi Rama.

Pas denoncimit edhe Partia Demokratike ka bërë thirrje për verifikime konkrete. Deputeti i zgjedhur në Fier nga radhët e Partisë Demokratike, Luan Baçi, në një postim në Facebook, shkruante se Partia Demokratike ndër vite ka bërë denoncime të tilla në lidhje me kapjen e institucioneve publike nga krimi.


Shtuar 23.07.2021 17:32