Dënimi i dy personave për blerje votash në Dibër, vjen reagimi i deputetes së PD-së

Deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi ka reaguar pas dënimit me 1 vit burg të Denis Xholit dhe Albjon Cekut për blerje votash në zgjedhje.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Çupi shkruan se blerja e votës gjatë zgjedhjeve të 25 prillit ka qenë e orkestruar nga lart.

Kjo sipas saj, tregon masakrën elektorale që Partia Demokratike e ka denoncuar prej kohësh.

Postimi i Dhurata Çupit:

Se e ka vjedhur Rilindja pushtetin, jo vetëm e kam denoncuar gjate fushatës por edhe pas shpalljes së rezultatit. Ditën për diell, rilindasit të angazhuar me cdo formë për të mbajtur pushtetin, blenë vota, blenë vullnetin e lirë, ushtruan presion me heqjen e ndihmës ekonomike apo edhe duke ofruar vende pune  të përkohëshme. Kjo që ka ndodhur në Dibër  është vetëm maja e ajsbergut. Gjithcka ka qenë e orkestruar nga lart dhe me zbatim deri në cdo qelizë ku mund të merrej vota në cdo formë.

Kjo është masakra zgjedhore për të cilën PD kërkon hetim dhe drejtësi të plotë. Për këtë arsye drejtêsia duhet të veprojë që nga organizatorët e kësaj masakre dhe për cdo person të përfshirë në këtë aferë të vjedhjes së vullnetit të shqiptarëve.

Drejtësia është e paplotë me dënimin e 2 personave por duhet të shkojë tek i gjithë zinxhiri i vjedhjes së votave të shqiptarëve./albeu.com/