Dalin pamjet satelitore, 10 milje radhë ndërsa rusët ikin pas thirrjes së Putin për të luftuar në Ukrainë (FOTO LAJM)

Imazhet e reja satelitore, që tregojnë një numër të madh rusësh që ikin në Gjeorgji dhe Mongoli, janë publikuar pas urdhrit të Vladimir Putin për të mobilizuar qindra mijëra rezervistë për konfliktin në Ukrainë.

Imazhet tregojnë radhë automjetesh, kamionë mallrash dhe makina, duke pritur në bllokime të gjata trafiku duke u përpjekur të kapërcejnë kufijtë.

Dhe sipas Maxar, e cila ka gjurmuar konfliktin nga satelitët e saj, radha për të kaluar në Gjeorgji shtrihet për më shumë se 16 km.

Në një moment të dielën, pritja e vlerësuar për të hyrë në Gjeorgji ishte 48 orë, me më shumë se 3,000 automjete në radhë për të kaluar kufirin, njoftoi media shtetërore ruse.

Kryeqyteti i Gjeorgjisë Tbilisi kishte parë tashmë një fluks prej rreth 40,000 rusë që kur Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, sipas statistikave të qeverisë.

Kjo vjen mes raporteve të pakonfirmuara të mediave ruse se Kremlini së shpejti mund të mbyllë kufijtë e tij për burrat në moshë luftarake./albeu.com