COVID-19: Pas njerëzve, Rusia fillon me vaksinimin e kafshëve  

Rusia ka filluar vaksinimin e kafshëve kundër koronavirusit, thonë zyrtarët.

Disa rajone tani kanë filluar vaksinimet me vaksinën Carnivak-Cov në klinikat veterinare. Interes për këtë vaksinë ka treguar BE, Argjentina, Koreja e Jugut dhe Japonia, informon albeu.com.

Ndërsa shkencëtarët thonë se aktualisht nuk ka prova që kafshët luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes tek njerëzit, infeksionet janë konfirmuar në specie të ndryshme në të gjithë botën.

Këto përfshijnë, luanë, qen, mace dhe majmunë./albeu.com/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Albeu.com (@albeucom)

Shtuar 26.05.2021 08:05