Covid-19 i merr jetën “babait” të bombës bërthamore të Pakistanit

Dr Abdul Qadeer Khan, i njohur si “babai i bombës bërthamore të Pakistanit”, është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare për shkak të COVID-19.

Shkencëtari ka qenë famëkeq për kontrabandën e sekreteve bërthamore në shtete, përfshirë Korenë e Veriut dhe Iranin.

Kryeministri Imran Khan tha se Pakistani kishte humbur një “ikonë kombëtare”.

I njohur si AQ Khan, shkencëtari ishte i rëndësishëm në ngritjen e uzinës së parë të pasurimit bërthamor të Pakistanit në Kahuta pranë Islamabadit. Deri në vitin 1998, vendi kishte kryer testet e para bërthamore.

Duke ardhur menjëherë pas testeve të ngjashme nga India, puna e Dr Khan ndihmoi në vulosjen e vendit të Pakistanit si fuqia e shtatë bërthamore në botë dhe ndezi gëzimin kombëtar.

Por ai u arrestua në 2004 për ndarjen e paligjshme të teknologjisë bërthamore me Iranin, Libinë dhe Korenë e Veriut.

Zbulimet se ai i përcolli sekretet bërthamore vendeve të tjera tronditi Pakistanin.

Në një fjalim televiziv, Dr Khan shprehu “keqardhjet e tij më të thella”, dhe u fal nga presidenti i atëhershëm i Pakistanit, Pervez Musharraf, por ai u mbajt në arrest shtëpiak deri në vitin 2009.

Butësia e trajtimit të tij zemëroi shumë në Perëndim, ku ai u quajt “përhapësi më i madh bërthamor i të gjitha kohërave”.

Por në Pakistan ai mbeti një simbol i krenarisë për rolin e tij në rritjen e sigurisë kombëtare.

“Ai na ndihmoi në zhvillimin e parandalimit bërthamor që shpëton kombin dhe një komb mirënjohës nuk do t’i harrojë kurrë shërbimet e tij”, tha Presidenti Arif Alvi./albeu.com


Shtuar 10.10.2021 10:55