Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani fruta çdo ditë

Ngrënia e frutave mund të ndihmojë disa njerëz të humbin peshë. Është gjithashtu e dobishme për të mbrojtur trupin tuaj kundër sëmundjeve e për të mos përmendur që është goxha e shijshme për t’u konsumuar. Por disa njerëz zgjedhin të hanë vetëm fruta.

“Fruitarians”, siç quhen zakonisht, hanë vetëm fruta (dhe disa arra.) Edhe pse kjo mund të tingëllojë ekstreme, ka disa të famshëm që e kanë zgjedhur këtë dietë.

Steve Jobs kaloi një pjesë të jetës së tij duke konsumuar vetëm fruta. Thuhet madje se ai e quajti kompaninë e tij Apple sepse besonte se dukej “argëtuese, e gjallë dhe jo frikësuese”. Sipas biografisë së Jobs të Walter Isaacson, ai nganjëherë hante vetëm karrota dhe mollë për javë të tëra. Të famshmit dhe blogerët e YouTube kanë zgjedhur këtë mënyrë jetese dhe ekspozojnë përfitimet e saj në internet.

Por, sado mirë që tingëllon një dietë me fruta, a është një zgjedhje e mençur?

Ju humbni vitaminën D

Vitamina D gjendet natyrshëm në “qumështin e fortifikuar, drithërat dhe peshqit yndyrorë si salmoni, skumbri dhe sardelet”. Këto produkte janë të ndaluara në një dietë vetëm me fruta. Pa vitaminën D, ne nuk mund të absorbojmë siç duhet kalciumin dhe magnezin, dy lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin e kockave tona. Vitamina D është thelbësore për kocka të forta, diçka që duhet të na mbajë gjatë gjithë jetës. Përveç kësaj, pa vitaminë D, është më e vështirë për kockat të shërohen nga lëndimet.

Mund ta shtyni trupin tuaj drejt urisë dhe kequshqyerjes

Pa disa nivele të proteinave dhe yndyrave, trupi juaj mund të vendosë se është i uritur. Kjo mund të shkaktojë mbylljen e sistemeve të rëndësishme trupore ndërsa kaloni në “modalitetin e mbijetesës”. Dietologia e regjistruar Kate Patton shpjegon, “Dieta e frutave ka një rrezik të madh të kequshqyerjes”.

Natyra kufizuese vetëm në fruta e pengon këtë nga të qenit një dietë e ekuilibruar. Edhe nëse shtoni pak arra ose fara, rrallë do të ndiheni të ngopur dhe trupi juaj do të ndiejë se diçka nuk shkon.

Mungesa e disa vitaminave mund t’i bëjë flokët dhe thonjtë tuaj shumë të brishtë.

Duke folur për përthithjen, prebiotikët nuk janë e vetmja lëndë ushqyese që ju mungon nëse hani vetëm fruta. Vitaminat B – kalciumi, hekuri, zinku dhe acidet yndyrore omega – nuk mund të gjenden në fruta. Këto lëndë ushqyese luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e flokëve dhe thonjve tuaj. Nëse jeni duke ngrënë vetëm fruta, mund të përjetoni rënie të flokëve ose flokët tuaj mund të mos rriten shumë mirë. Mund të jenë gjithashtu të brishtë dhe të këputen lehtë. E njëjta gjë ndodh edhe me thonjtë tuaj. Vitamina B, zinku dhe hekuri janë thelbësore për shëndetin e thonjve./albeu.com